InnoNet – Energilagring #2

12. september 2023 – 10:00 – 12:30 VisBlue, Bautavej 1A, 8210 Aarhus

Tema: Mellemlang og langtidslagring i flowbatterier

Den grønne omstilling i samfundet er i fuld gang og dagens vært: VisBlue er i dén grad med på bølgen.
De nye energiformer fra sol og vind er fluktuerende og udfordrer balancen mellem forbrug og produktion. Derfor er der brug for batterier til at sikre forsyningssikkerheden og til at levere system tekniske ydelser, når kraftværkerne efterhånden forsvinder. Det samlede elforbrug er stigende som følge af både varmepumper og omstilling i transportsektoren, derfor stilles der stigende krav til balance og forsyningssikkerhed.

Mellemlang lagring i flowbatterier er en af flere muligheder til at løfte denne udfordring. Men hvad er et flowbatteri ,og hvorfor er flowbatterier en god idé? Hvad kan flowbatterier – eksempelvis- levere, som lithium-ion batterierne ikke kan?

Program

Kl. 10:00 Velkomst
v/ Gitte Wad, Project Manager, Energy Cluster Denmark
– Intro til dagens program
– Nyt fra energiklyngen

Kl. 10:10
Bordet rundt 30 sek. til hver deltager (navn, organisation og motivation for deltagelse)

Kl. 10:30
Batterier i elnettet
v/ Søren Bødker, CEO & Medstifter, VisBlue

Kl. 11:00
Batterier til stationær elektricitetslagring

v/ Anders Bentien, Professor, Sektionsleder, Institut for Bio- og Kemiteknologi, Aarhus Universitet

Kl. 11:30
Pause og netværk

Kl. 11:50
Open Space Technology*

Kl. 12:30
Afslutning + frokost

*Her stiller oplægsholderne sig frem med udfordringer/muligheder relateret til dagens tema. Deltagerne fordeles i grupper rundt i lokalet og diskussionen løber i 15-20 minutter, hvorefter man bevæger sig til næste tema.